01.10.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.173.2019.1.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.173.2019.1.JS

opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych wynajętych w kraju członkowskim

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2019 r. (data wpływu 6 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania akcyzą samochodów osobowych wynajętych w kraju członkowskim jest:

  • nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku zapłaty akcyzy w pełnej wysokości z tytułu przemieszczenia na terytorium kraju samochodów osobowych wynajętych na terytorium państwa członkowskiego;
  • prawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania akcyzą samochodów osobowych oraz prawa do zwrotu akcyzy w związku z przemieszczeniem tych samochodów z powrotem na terytorium państwa członkowskiego.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania akcyzą samochodów osobowych wynajętych w kraju członkowskim.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się pomocą społeczną bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych w Niemczech. Spółka planuje pozyskać samochody osobowe na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W tym celu zarejestrowana w Niemczech spółka, będąca właścicielem pojazdów (busów) konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą zamierza udostępniać pojazdy do transportu osób, które to osoby delegowane są do pracy w Niemczech. Oprócz Wnioskodawcy również inne podmioty powiązane z Polski będą wykorzystywać wskazane pojazdy również na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Samochody osobowe zostaną pozyskane na podstawie umów najmu od spółki niemieckiej lub jednej wspólnej umowy najmu, do której przystąpią wszystkie zainteresowane podmioty. W związku z tym pojazdy, na podstawie umowy generalnej, mogą być przedmiotem najmu przez kilka podmiotów jednocześnie. Sposób korzystania przez poszczególne podmioty będzie ustalany na podstawie wspólnego grafiku, tak aby terminy użytkowania nie kolidowały ze sobą. Auta będą zarejestrowane oraz dopuszczone do ruchu w Niemczech. Innymi słowy wszystkie wskazane polskie spółki, w tym Wnioskodawca wspólnie będą wynajmować opisane środki transportu.

Spółka zamierza wynajmować samochody przez okres powyżej 30 dni. Po zakończeniu okresu obowiązywania umów najmu samochody osobowe zostaną zwrócone z powrotem na terytorium Niemiec. Po zawarciu umowy najmu Spółka nie planuje podnajmować pojazdów na rzecz innych podmiotów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne