23.09.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.369.2019.1.EG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.369.2019.1.EG

Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2019 r. (data wpływu 24 czerwca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - (dalej zwany: Spółką) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest skup i sprzedaż hurtowa drobiu żywego.

Nabycie drobiu żywego jest związane z dostawą opodatkowaną i jest przez Spółkę dokumentowane fakturą VAT RR (czyli jest to nabycie drobiu żywego od rolników ryczałtowych, zwanych w dalszej części: Dostawcami; Spółka nabywa również drób żywy od czynnych zarejestrowanych podatników VAT, ale to nabycie nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację).

Skupowany przez Spółkę drób żywy od rolników ryczałtowych następnie jest sprzedawany w ramach wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Spółka zawarła z Faktorem (spółka akcyjna wpisana do polskiego KRS) umowę tzw. faktoringu odwrotnego (odwróconego), dalej zwaną: Umową.

W ramach Umowy Strony (tj. Spółka i Faktor) podejmują współpracę, której przedmiotem będzie nabywanie przez Faktora wierzytelności pieniężnych (zwanych dalej: Wierzytelnościami) z tytułu sprzedaży drobiu żywego na rzecz Spółki, które przysługują Dostawcom od Spółki. Nabycie Wierzytelności przez Faktora następuje w drodze wstąpienia przez Faktora w prawa Dostawcy jako wierzyciela poprzez dokonanie przez Faktora zapłaty przelewem za Wierzytelności na rzecz Dostawcy (art. 518 § 1 pkt 3 Kodeksu Cywilnego), do wysokości dokonanej zapłaty. Faktor będzie więc dokonywał zapłaty na rachunek bankowy Dostawcy, wskazany na fakturze VAT RR wystawionej przez Spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne