Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.288.2019.1.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.288.2019.1.JŁ
Czy opisane czynności związane z wynajmem jednego lokalu Wnioskodawca może rozliczać podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5% jako osoba fizyczna?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 22 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przed stawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna zamierza wynajmować pomieszczenia w okresie sezonu letniego i opodatkować je zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pomieszczenia znajdują się w domu jednorodzinnym, którego Wnioskodawca jest współwłaścicielem. Nieużywane pomieszczenia garażowe zaadaptował do własnych potrzeb jako mieszkanie. W skład zaadaptowanych z garażu pomieszczeń wchodzą dwa pokoje z aneksem kuchennym oraz łazienka. W mieszkaniu spędza czas w okresie, gdy przebywa na urlopie w Polsce. Ze względu na to, że dużą część roku przebywa poza granicą kraju, chciałby aby pomieszczenia te były w przyszłości zamieszkiwane przez osoby trzecie na okres krótkoterminowy. W pomieszczeniach znajdują się rzeczy prywatne Wnioskodawcy, które również będą się tam znajdować podczas wynajmu pomieszczeń. Celem Jego działań jest utrzymanie mieszkania w stanie ciągłej używalności. Obawia się, że podczas okresu nieużywalności mieszkania, pomieszczenia będą niszczeć, a wynajmowanie krótkoterminowe pozwoliłoby utrzymać mieszkanie w dobrym stanie. W pomieszczeniach nie będą świadczone żadne dodatkowe usługi związane z zakwaterowaniem, nie będzie recepcji, nie będą oferowane śniadania oraz będzie to lokal bezobsługowy. Rzeczywisty stan lokalu odbiega również w dużym stopniu od standardu oferowanego w hotelach, motelach, pensjonatach czy w innych obiektach hotelarskich. Pomieszczenia nie będą w żaden specjalny sposób przygotowywane na przybycie gości, jak i nie będą oferowane żadne usługi dodatkowe charakteryzujące działalność hotelarską. Wszystkie pomieszczenia zostały zaadaptowane z garażu, tak aby spełniały podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Lokal cechuje również szereg niedogodności charakterystycznych dla pomieszczeń garażowych takich jak np. niski strop. W pomieszczeniach znajdują się tylko podstawowe elementy wyposażenia wnętrz takie jak łóżka, szafki nocne i stoliki. W pomieszczeniach nie znajdują się szafy, komody, ani inne dodatkowe elementy wyposażenia mające na celu dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb turystów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty