27.08.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2019, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.315.2019.3.WL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.315.2019.3.WL

zastosowanie 8% stawki podatku VAT dla usług montażu stolarki budowlanej, dokonywanej w ramach społecznego programu mieszkaniowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2019 r. (data wpływu 3 czerwca 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 lipca 2019 r. (data wpływu 31 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku VAT dla usług montażu stolarki budowlanej, dokonywanej w ramach społecznego programu mieszkaniowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki podatku VAT dla usług montażu stolarki budowlanej, dokonywanej w ramach społecznego programu mieszkaniowego.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 lipca 2019 r. (data wpływu 31 lipca 2019 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Gminna Spółdzielnia ... w ... prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej opału oraz sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i przemysłowych, produkcji pieczywa, zakupu i sprzedaży warzyw i owoców, przygotowania kanapek do spożycia, wynajmu niewykorzystywanych pomieszczeń oraz sprzedaży usług budowlano-remontowych objętych społecznym planem mieszkaniowym. Sprzedaż usług budowlano-remontowych, tj. montażu stolarki prowadzona jest przy zastosowaniu preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8%. Przed zastosowaniem preferencyjnej stawki VAT Spółdzielnia weryfikuje, czy świadczona usługa demontażu i montażu stolarki drzwiowej dokonywana jest na nieruchomości, która zaliczana jest do programu mieszkaniowego. Przed rozpoczęciem wykonywania usługi jest każdorazowo zawierana z klientem pisemna umowa na wykonanie usługi montażu stolarki budowlanej. Usługa świadczona na rzecz klienta jest wykonywana z użyciem własnych materiałów Spółdzielni będących w ofercie handlowej magazynu budowlanego, poprzez zewnętrzną firmę. Z firmą wykonującą usługę budowlaną Spółdzielnia ma zawartą stałą umowę współpracy. Wydanie towarów (materiałów budowlanych) jest potwierdzane dokumentem magazynowym. Odbiór usługi budowlanej dokonywany jest na podstawie sporządzanego przez Spółdzielnię protokołu technicznego odbioru robót, który jest zatwierdzany przez przedstawiciela Spółdzielni oraz Zamawiającego (Klienta). Dodatkowo sporządzany jest protokół odbioru robót budowlano-montażowych zatwierdzany przez Zamawiającego (Spółdzielnię), Wykonawcę (Firmę zewnętrzną) oraz Użytkownika (Klienta). Po dokonaniu odbioru zleconej usługi Spółdzielnia wystawia na rzecz Zamawiającego (Klienta) dokument sprzedaży - paragon fiskalny, opodatkowując transakcję sprzedaży usługi dla budownictwa mieszkaniowego w wysokości 8%. Na wartość netto transakcji składa się wartość zużytych materiałów wydanych przez Spółdzielnię, wartość usługi demontażu i montażu stolarki wg wystawionej przez firmę zewnętrzną faktury oraz narzut marży handlowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne