Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.102.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.102.2019.1.MS
wystąpienie ujemnej różnicy remanentowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2019 r. (data wpływu 11 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia ujemnej różnicy remanentowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia ujemnej różnicy remanentowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się w oparciu o zapisy w podatkowej książce przychodów i rozchodów. W styczniu 2017 r. Wnioskodawca zdecydował się na dokonanie restrukturyzacji prowadzonej działalności w ten sposób, że wydzielił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej ZCP), a następnie wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych wniósł aportem do spółki komandytowej. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodziły m.in. umowy związane z jej prowadzeniem, zakupione materiały i towary handlowe oraz część produkcji gotowej. Przedmiotem działalności, w ramach wniesionego ZCP, była produkcja pościeli.
Towary handlowe i materiały, które Wnioskodawca zakupił w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały przez Niego ujęte w remanencie końcowym sporządzonym na dzień 31 grudnia 2016 r.
Jednocześnie wskazana wartość remanentu została wykazana jako początkowy dla 2017 r. Z uwagi na przeniesienie aportem towarów handlowych do spółki komandytowej wartość remanentu końcowego za 2017 r. nie uwzględniała składników przeniesionych do spółki komandytowej, a w związku z tym wystąpiła ujemna różnica remanentowa w ramach indywidualnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty