Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.619.2018.3.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.619.2018.3.AP
Opodatkowanie czynności darowizny przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2018 r. (data wpływu 28 listopada 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 stycznia 2019 r. (data wpływu 17 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w powyższych zakresach. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 stycznia 2019 r., poprzez przeformułowanie pytań oraz sformułowanie własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej od dnia 20 sierpnia 1990 r. Przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy rozlicza w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo składają się nieruchomości, budynki, maszyny, urządzenia, środki trwałe, wyposażenie, towar handlowy w całości, oraz grunt będący, na podstawie aktu notarialnego stwierdzającego nabycie, własnością wspólną Wnioskodawcy oraz jego małżonki (wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej).
W najbliższym czasie Wnioskodawca chciałby nieodpłatnie przekazać przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego) w formie darowizny swojemu synowi, zatrudnionemu w przedsiębiorstwie. Syn w celu kontynuowania działalności założy własną działalność. W następstwie tego syn przyjmie od rodziców darowiznę przedsiębiorstwa (w formie aktu notarialnego) wraz z wchodzącymi w jego skład nieruchomościami, które przyjmie do swojej firmy, w ramach której będzie działać i dalej prowadzić przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo syna będzie czynnym podatnikiem VAT, natomiast podatek dochodowy rozliczać będzie w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Otrzymane środki trwałe zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych, wyposażenie do ewidencji wyposażenia, natomiast towary do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przedstawione zdarzenie przyszłe stanowić będzie darowiznę w rozumieniu art. 888 kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty