Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2018, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.673.2018.2.APR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.673.2018.2.APR
Brak prawa do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przed datą, którą podatnik wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym jako datę rozpoczęcia wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2018 r. (data wpływu 8 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 27 listopada 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przed datą, którą podatnik wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym jako datę rozpoczęcia wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 listopada 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przed datą, którą podatnik wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym jako datę rozpoczęcia wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 25 kwietnia 2018 r. Wnioskodawca złożył deklarację VAT-R w celu rejestracji jako podatnik VAT czynny. W powyższym zgłoszeniu zaznaczył również punkt 58 w pozycji C.3. jako zamiar rozpoczęcia wykonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz nabyć towarów. Jako przewidywaną datę rozpoczęcia tych czynności wskazał 1 września 2018 r.
W lipcu 2018 r. Wnioskodawca dokonał pierwszej dostawy wewnątrzwspólnotowej, będąc w przekonaniu, że jest podatnikiem VAT czynnym, zarówno dla celów krajowych, jak i wewnątrzwspólnotowych. Złożył deklarację VAT-7 oraz informację podsumowującą VAT-UE, po czym dostał informację z urzędu skarbowego, że dokonana dostawa została błędnie wykazana, gdyż Wnioskodawca nie był czynnym podatnikiem VAT-UE. Wnioskodawca został telefonicznie poinformowany przez pracownika urzędu skarbowego, że datą wiążącą do rejestracji jako podatnika VAT-UE jest przewidywana data rozpoczęcia tych czynności, a nie data złożenia deklaracji VAT-R i zaznaczenia punktu 58 w pozycji C.3.: Podatnik podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie dokonywał lub dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w tym dostawy, do której stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub będzie świadczył lub świadczy usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy lub będzie nabywał lub nabywa usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy jeżeli usługi te stanowiłyby u podatnika import usług. Mimo, iż Wnioskodawca wysłał deklarację VAT-R w ustawowym terminie i wyraził zamiar rozpoczęcia dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów, został zgłoszony do VAT-UE dopiero z dniem 1 września 2018 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty