Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.464.2018.3.SS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.464.2018.3.SS
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zużycie energii i innych mediów po dokonaniu zmian w zapisach, w umowach z dystrybutorami mediów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2018 r. (data wpływu 4 września 2018 r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 października 2018 r. (data wpływu 24 października 2018 r.) oraz 30 listopada 2018 r. (data wpływu 4 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zużycie energii i innych mediów po dokonaniu zmian w zapisach, w umowach z dystrybutorami mediów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zużycie energii i innych mediów po dokonaniu zmian w zapisach, w umowach z dystrybutorami mediów. Wniosek uzupełniono w dniu 24 października 2018 r. i 4 grudnia 2018 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz sformułowanie pytania.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedsiębiorstwo, prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jest płatnikiem podatku VAT. Firma zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów zlecenie. Zatrudnieni są obywatelami Ukrainy, Mołdawii, Rosji. Ze względu na dużą odległość pomiędzy miejscem zatrudnienia, a faktycznym miejscem świadczenia usług pracy, firma planuje wynająć lokal prywatny, mieszkalny celem zapewnienia podstawowych warunków lokalowych dla przyjeżdżających pracowników i zleceniobiorców. Wynajmowane pomieszczenia miały być wyposażone w powierzchnie kuchenne, sanitarne, noclegowe. Wynajmującym byłaby osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, nie będzie płatnikiem podatku VAT, rozliczająca się z uzyskiwanych przychodów w formie najmu prywatnego na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Pomiędzy najemcą, a Firmą X zostanie spisana umowa najmu, w której zawarta zostanie informacja o ponoszeniu kosztów energii i innych mediów przez najemcę, na podstawie przedstawionych przez najemcę faktur i rachunków, dokumentujących poniesienie kosztów mediów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty