27.11.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.609.2018.4.IG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.609.2018.4.IG

W przedmiotowym przypadku, zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy, datą wykonania usługi jest data upływu każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc), za który Wnioskodawca otrzymuje raport rozliczeniowy, a nie data otrzymania raportu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2018 r. (data wpływu
za pośrednictwem platformy e-PUAP 21 września 2018 r.), uzupełnionym za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 21 listopada 2018 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 listopada 2018 r. otrzymane przez Wnioskodawcę w dniu 15 listopada 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego. Wniosek został uzupełniony za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 21 listopada 2018 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 listopada 2018 r. otrzymane przez Wnioskodawcę w dniu 15 listopada 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny ostatecznie sformułowany w uzupełnianiu do wniosku:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie 62.01 Z - działalność związana z oprogramowaniem. We własnym zakresie Wnioskodawca wytworzył produkt, aplikację komputerową, którą wystawia na portalu internetowym należącym do firmy z Australii. Właściciel portalu zajmuję się promocją i sprzedażą produktu. Wystawiając produkt Wnioskodawca udziela portalowi wolnego od opłat (z zastrzeżeniem uiszczenia odpowiedniej części przychodu), światowego prawa do sprzedaży licencji za produkt klientom końcowym. Wnioskodawca ustala cenę inicjalną, która może być różna od finalnej (portal może naliczyć np. zniżkę za odnowienie licencji). Po sprzedaży na odrębnym dedykowanym firmie Wnioskodawcy subkoncie Wnioskodawca otrzymuje informację - raport ze sprzedaży z informacją o należnej prowizji wynoszącej 75% finalnej ceny sprzedaży. Suma wszystkich należnych Wnioskodawcy prowizji czeka na realizację płatności na konto bankowe Wnioskodawcy, która będzie miała miejsce dopiero jak na subkoncie w portalu uzbiera się, zgodnie z regulaminem, minimalna wartość przelewu t.j. 500 USD, więc, w przypadku małej sprzedaży, czas przelewu na konto może znacząco odbiegać od czasu sprzedaży. Reasumując sklep /właściciel portalu internetowego/ jest sprzedawcą tej aplikacji, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za dostarczenie produktu, support i utrzymanie, udziela sklepowi prawa do nielimitowanej sprzedaży licencji na jego produkt, rozlicza się tylko z tym sklepem. Między Wnioskodawcą a sklepem nie ma ustalonych okresów rozliczeniowych za jakie następuje rozliczenie za świadczone przez Wnioskodawcę usługi sprzedaży licencji. Tak jak Wnioskodawca wskazał wcześniej rozliczenie następuje dopiero w momencie, kiedy suma należnych mu prowizji przekroczy 500 USD. Aktualnie na koniec każdego miesiąca Wnioskodawca odczytuje raport i wystawia fakturę przychodową na świadczenie usług poza terytorium kraju na rzecz sprzedawcy z Australii, opiewającą na sumę wartości prowizji naliczonej dla Wnioskodawcy za dany miesiąc ze sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne