Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.503.2018.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.503.2018.1.IT
obowiązek oraz moment dokonania korekty podatku VAT (zwrot towaru, bezskuteczność czynności)
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2018 r. (data wpływu 17 sierpnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- obowiązku oraz momentu dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy transakcji nabycia wózka widłowego jest prawidłowe;
- obowiązku oraz momentu dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy transakcji nabycia skrzyniopalet w 2015 roku oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej ponowny zakup skrzyniopalet jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku oraz momentu dokonania korekty podatku VAT naliczonego przy transakcji nabycia wózka widłowego i skrzyniopalet oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej ponowny zakup skrzyniopalet.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2015 roku Sąd Rejonowy V Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Spółki pod nazwą "J." obejmującą likwidację majątku (dalej Spółka). Na Syndyka masy upadłościowej został wyznaczony Pan WK (dalej Syndyk).
Przed ogłoszeniem upadłości Spółka posiadała zadłużenie wobec swojego kontrahenta GJ (Wnioskodawca). Dług Spółki wynikał z dostarczania owoców i był potwierdzony fakturami VAT. Spółka wraz z GJ ustaliła, że zapłata długu Spółki nastąpi poprzez sprzedaż na rzecz GJ wózka widłowego marki Toyota oraz skrzyniopalet (100 szt.), a wystawiona przez Spółkę z tego tytułu faktura zostanie skompensowana z jego wierzytelnościami względem Spółki. Tak też się stało. Sprzedaż wózka widłowego i skrzyniopalet została potwierdzona fakturą VAT z dnia 9 kwietnia 2015 r. Natomiast kompensata wzajemnych należności i zobowiązań została potwierdzona kompensatą z dnia 10 kwietnia 2015 r. Od tej pory wózek widłowy oraz 100 sztuk skrzyniopalet zostawały w posiadaniu GJ. W związku z otrzymaniem od Spółki faktury za zakup ruchomości GJ dokonał odliczenia podatku VAT w deklaracji VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty