16.10.2018

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.316.2018.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.316.2018.1.AT

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów zastępczych i przedkontraktowych oraz opłat za użytkowanie samochodów przedkontraktowych i zastępczych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów zastępczych i przedkontraktowych oraz opłat za użytkowanie samochodów przedkontraktowych i zastępczych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2018 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodów zastępczych i przedkontraktowych oraz opłat za użytkowanie samochodów przedkontraktowych i zastępczych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką akcyjną funkcjonuje w międzynarodowej grupie podmiotów powiązanych (dalej: Grupa). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z lokalną polityką flotową i obowiązującą w Grupie międzynarodową polityką w zakresie samochodów służbowych, Spółka wykorzystuje samochody osobowe w oparciu o umowy leasingu operacyjnego. Zgodnie z polityką flotową, samochody służbowe służą w pierwszej kolejności realizacji celów biznesowych spółki, tj. wykonywaniu przez pracowników zadań wymagających korzystania z samochodu. Niemniej jednak, w przypadku pracowników na określonych stanowiskach możliwe jest również dodatkowe korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych. Jest to wówczas dodatkowa korzyść dla pracownika wynikającą ze stosunku pracy. W takim przypadku, Spółka dolicza takim pracownikom wartość nieodpłatnego świadczenia na zasadach określonych w art. 12 ust. 2a ustawy z dnia lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200), pobierając od wartości takiego przysporzenia zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne