12.09.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.260.2018.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.260.2018.1.AM

Stosowanie przepisów dotyczących obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2018 r. (data wpływu 12 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania kosztów tzw. aranżacji finansowania za koszty niestanowiące kosztów finansowania dłużnego jest prawidłowe;
  • stosowania przepisów przejściowych do kosztów aranżacji oraz innych kosztów związanych z udzielonymi i przekazanymi Spółce przed 1 stycznia 2018 r. kredytami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów dotyczących obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A., będąca Wnioskodawcą, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Jest podmiotem dominującym w Grupie Kapitałowej.

W związku z przyjętym sposobem działań w ramach Grupy, w tym w zakresie finansowania działalności poszczególnych spółek z Grupy, Spółka jako podmiot dominujący zaciąga w swoim imieniu kredyty bankowe, środki z których są następnie w miarę potrzeby przekazywane innym spółkom z Grupy, jako pożyczki udzielane przez Wnioskodawcę, oczywiście za wynagrodzeniem w formie oprocentowania.

Mając na uwadze kwoty kredytów i konieczność profesjonalnego przygotowania kwestii finansowania w ramach Grupy, Spółka niejednokrotnie zakupuje różne usługi związane z rozpoznaniem potrzeb i możliwości otrzymania finansowania zewnętrznego, jak również związane z samym pozyskaniem kredytowania. Nazywane są one aranżacją finansowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne