Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.42.2018.1.MSI, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.42.2018.1.MSI
Zachowanie prawa do ulgi z art. 16 ustawy w związku z darowizną spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 19 maja 2018 r. (data wpływu 22 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi z art. 16 ustawy w związku z darowizną spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi z art. 16 ustawy w związku z darowizną spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 1 stycznia 2001 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni W. J . Wnioskodawczyni i W. J. wspólnie zamieszkiwali w lokalu mieszkalnym w K., do którego przysługiwało im wspólnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego z 14 maja 1984 r. W ich małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności ustawowej i żadnych umów majątkowych małżeńskich nie zawierali. W dniu 15 maja 1997 r. W. J. sporządził testament notarialny, w którym do całości spadku powołał swoją żonę Wnioskodawczynię. W ustawowym terminie 6 miesięcy od daty otwarcia spadku Wnioskodawczyni nie złożyła żadnych oświadczeń w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Wnioskodawczyni do dnia dzisiejszego nieprzerwanie od dnia otrzymania przydziału na lokal mieszkalny mieszka w lokalu mieszkalnym w K. i innej nieruchomości lokalowej, budynku mieszkalnego lub prawa do lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie posiada. W dniu 19 lipca 2017 r. nastąpiło otwarcie i ogłoszenie testamentu po zmarłym W. J. W dniu 19 lipca 2017 r. został wydany akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym W. J., w którym poświadczono, iż spadek po W. J. w całości nabyła na podstawie testamentu notarialnego jego żona Wnioskodawczyni. Zarówno w dacie otwarcia spadku (data śmierci) jak i w dacie poświadczenia spadku Wnioskodawczyni spełniała warunki z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn skutkujące zwolnieniem jej od tego podatku. W dniu 11 października 2017 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. wydał decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn, na mocy której Wnioskodawczyni została zwolniona z podatku od spadków i darowizn na mocy art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty