Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.181.2018.1.GM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.181.2018.1.GM
Ustalenie źródła przychodów oraz możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od zbycia poza działalnością gospodarcza wzoru przemysłowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawczyni jest właścicielem zastrzeżonych zgodnie z regulacjami krajowymi i wspólnotowymi, wzorów przemysłowych (prawa z rejestracji wzoru przemysłowego). W myśl przepisów regulujących tematykę prawa z rejestracji wzorów przemysłowych, Wnioskodawczyni przysługują wyłączne prawa do korzystania z zarejestrowanego wzoru, pobierania z niego pożytków, a także prawo udzielania licencji na korzystanie z zarejestrowanych wzorów, których Wnioskodawczyni jest posiadaczem. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem (udziałowcem) w nowo powstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawczyni rozważa sprzedaż całości lub części posiadanych praw z rejestracji wzorów przemysłowych do przedmiotowej Spółki. Spółka wykorzystywać będzie posiadane prawa (wzory przemysłowe) wg własnego uznania, pobierać z tego pożytki (w tym finansowe). Ze względu na znaczną cenę, za która sprzedane zostaną przedmiotowe prawa, umowa sprzedaży przewidywać ma, iż zapłata nastąpi w kilkunastu lub kilkudziesięciu transzach rocznych (z jednoczesnym zastrzeżeniem, iż w ciągu danego roku, zapłata danej transzy dokonywana będzie w częściach miesięcznych lub kwartalnych). Przeniesienie prawa do rejestracji wzoru przemysłowego nastąpi z chwilą podpisania umowy. Przedmiotem umowy będzie sprzedaż praw posiadanych przez Wnioskodawczynię - ich przeniesienie na kupującego. Przedmiotem umowy NIE będzie udzielenie licencji - wraz z momentem sprzedaży, podmiotem uprawnionym do praw z rejestracji wzorów przemysłowych stanie się nabywca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty