Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.825.2017.2.RH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.825.2017.2.RH
Czy Gmina działająca poprzez swoje jednostki organizacyjne, prowadząca scentralizowane rozliczenia podatku od towarów i usług i świadcząca usługi polegające na realizacji zadań wynikających z przepisów o pomocy społecznej oraz usług ściśle z tymi zadaniami związanych, nie działa w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym czy przedmiotowe świadczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.), uzupełnionym w dniach 19 oraz 31 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- wyłączenia z opodatkowania świadczonych w ramach pomocy społecznej przez Gminę odpłatnie, za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych usług:
- opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania,
- zapewnienia mieszkań chronionych,
- pobytu i wyżywienia w Domu Pomocy Społecznej,
- transportu osób niepełnosprawnych,
- organizowania dodatkowych zajęć, obejmujących transport, wyżywienie oraz uczestnictwo w zajęciach jest nieprawidłowe.
- wyłączenia z opodatkowania, opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej lub placówce opiekuńczo-terapeutycznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu, uzupełniony w dniach 19 oraz 31 stycznia 2018 r., ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania świadczonych przez Gminę, odpłatnie za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania, zapewnienia mieszkań chronionych, pobytu i wyżywienia w Domu Pomocy Społecznej, transportu osób niepełnosprawnych, odpłatnego organizowania dodatkowych zajęć obejmujących transport, wyżywienie oraz uczestnictwo w zajęciach, a także opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej lub placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty