Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2018, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2017.3.KBR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2017.3.KBR
W zakresie sposobu dokumentowania rozliczeń pomiędzy jednostkami oświatowymi świadczącymi usługi dożywiania dzieci na podstawie umowy zawartej z GOPS.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2017 r. (data wpływu 29 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania rozliczeń pomiędzy jednostkami oświatowymi świadczącymi usługi dożywiania dzieci na podstawie umowy zawartej z GOPS jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania rozliczeń pomiędzy jednostkami oświatowymi świadczącymi usługi dożywiania dzieci na podstawie umowy zawartej z GOPS.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina (dalej: Gmina) jest czynnym i zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT (numer identyfikacji podatkowej nadany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT z dnia 29 grudnia 2009 r.). Na terenie Gminy funkcjonuje jednostka budżetowa - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (dalej: GOPS), która realizuje zadania własne Gminy w zakresie pomocy społecznej.
Gmina za pośrednictwem GOPS wykonuje zadanie polegające na dożywianiu dzieci, w tym uczniów placówek oświatowych. Pomoc w zakresie dożywiania jest przyznawana poszczególnym dzieciom, na podstawie decyzji administracyjnej GOPS, który ponosi odpłatność z tego tytułu. W celu wykonania decyzji, GOPS zawiera porozumienia z placówkami oświatowymi Gminy, na podstawie których placówki zobowiązują się do wydania posiłku na rzecz wskazanych przez GOPS uczniów, w zamian za zapłatę. Ponadto występują sytuacje, w których GOPS zawiera porozumienia z placówkami oświatowymi, które nie podlegają pod Gminę. Rozliczenie pomiędzy GOPS i placówkami oświatowymi następuje na koniec miesiąca po wydaniu posiłków. Placówki oświatowe obciążają GOPS notą księgową za posiłki wydane uczniom. GOPS dokonuje zapłaty za posiłki zgodnie z otrzymaną notą i zgodnie z wydaną decyzją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty