Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2017, sygn. 1462-IPPP3.4512.931.2016.1.ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP3.4512.931.2016.1.ISZ
w zakresie prawa do zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2016 r. (data wpływu 19 grudnia 2016 r.) w zakresie prawa do zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi kompleksową dystrybucję obejmującą produkty ogólnospożywcze, produkty dla sektora HoReCa, alkohole, nabiał i ryby w oparciu o 13 centrów dystrybucyjnych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje również dostaw wewnątrzwspólnotowych, w których towar nie jest bezpośrednio dostarczany do nabywcy w innym państwie członkowskim, jest natomiast dostarczany do określonego w kraju miejsca przeładunkowego - dotyczy to dostaw realizowanych przez Oddział Spółki w Polsce. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE.
Nabywcy posiadający rejestrację działalności na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz prowadzący tam działalność gospodarczą (poprzez sieć sklepów spożywczych) nabywają towary od X - Oddział w Polsce. Zamówienia są składane mailowo lub za pomocą tzw. e-hurtowni (czyli poprzez stronę internetową). Sporadycznie zdarzają się zmiany asortymentowe, które są dokonywane telefonicznie. Towary, które nabywają kontrahenci z Wielkiej Brytanii są to towary spożywcze, o różnym asortymencie i różnej ilości. Z uwagi na okoliczności, iż nabywcy nabywają towary jeszcze w innych polskich firmach, towary nie są transportowane bezpośrednio przez Spółkę do Wielkiej Brytanii, jak również nie ma miejsca sytuacja, by te towary były odbierane przez nabywcę bezpośrednio z magazynu Spółki. Zasady dostaw zostały tak ustalone, że towar jest dostarczany do wyznaczonego przez nabywcę miejsca (tzw. miejsca przeładunkowego, znajdującego się na terytorium kraju), z którego - po skompletowaniu towarów od innych dostawców - towary są przewożone przez przewoźnika działającego na zlecenie nabywcy na terytorium Wielkiej Brytanii lub Irlandii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty