Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2017, sygn. 1462-IPPB6.4510.601.2016.1.AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB6.4510.601.2016.1.AP
w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań uregulowanych w drodze kompensaty/nettingu nawet w tej części, która przekracza 15 000 zł
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2016 r. (data wpływu 5 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań uregulowanych w drodze kompensaty/nettingu nawet w tej części, która przekracza 15 000 zł jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań uregulowanych w drodze kompensaty/nettingu nawet w tej części, która przekracza 15 000 zł.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych posiadającym siedzibę w Polsce. Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji i replikacji płyt w formacie DVD i BD, które następnie sprzedaje odbiorcom w kraju i za granicą. Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej.
W ramach współpracy grupowej, Spółka realizuje wierzytelności i zaciąga zobowiązania wobec pozostałych spółek tworzących grupę kapitałową. Obowiązującą formą rozliczeń wzajemnych należności i zobowiązań w Grupie jest comiesięczna kompensata/netting. Co do zasady kompensata/netting realizowana jest do kwoty niższego zobowiązania. Pozostałe do spłaty zobowiązanie, będące wynikiem potrącenia, zostaje w ostatecznym rozrachunku zapłacone przez dłużnika w formie przelewu bankowego. W trakcie prowadzonej działalności zdarza się również, iż transakcje z podmiotami trzecimi nie należącymi do grupy kapitałowej są regulowane przy użyciu instytucji potrącenia/kompensaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty