Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2017, sygn. 1462-IPPP3.4512.859.2016.1.JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP3.4512.859.2016.1.JF
w zakresie uznania podziału marży jako korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 za zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2016 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 15 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania podziału marży jako korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania podziału marży jako korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie obrotu towarami takimi jak: elektroniczne obwody drukowane, sprzęt telekomunikacyjny, oraz inne urządzenia elektroniczne i optyczne oraz ich części. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce, jako czynny podatnik VAT i składa deklaracje VAT-7 oraz informacje podsumowujące VAT-UE. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, współpracuje z podmiotami powiązanymi kapitałowo należącymi do grupy S. AG.
Zgodnie z polityką grupy, Spółka w zakresie obrotu towarowego stosuje model transakcji polegający na dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) od podmiotu powiązanego, jakim jest spółka z grupy a następnie sprzedaży zakupionych uprzednio towarów na terytorium Polski. Podmiotem dokonującym sprzedaży towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT) jest spółka S. AG (dalej: Dostawca) mająca swoją siedzibę w Szwajcarii oraz posiadająca przedstawicielstwa podatkowe we Francji oraz Belgii, ustanowione w celu dokonywania transakcji VAT tj. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zadaniem podmiotów pełniących funkcję przedstawiciela podatkowego Dostawcy jest dokonywanie w swoim imieniu, lecz na rzecz S. AG czynności związanych z importem towarów z krajów trzecich i przyjmowanie ich do magazynów należących do Dostawcy zlokalizowanych we Francji lub Belgii, a następnie wysyłanie tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do krajów zlokalizowanych na terenie UE m.in. do Wnioskodawcy. Jednocześnie sprzedawcą i podmiotem posiadającym prawo do rozporządzania towarami jak właściciel dokonującym sprzedaży w ramach WDT jest spółka S. AG posługująca się odpowiednio numerem VAT danego przedstawiciela podatkowego odpowiednio francuskiego lub belgijskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty