Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2017, sygn. 1462.IPPP1.4512.833.2016.1.EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462.IPPP1.4512.833.2016.1.EK
w zakresie opodatkowania usługi polegającej na udzieleniu gwarancji opisanej we wniosku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2016 r. (data wpływu 11 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi polegającej na udzieleniu gwarancji opisanej we wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi polegającej na udzieleniu gwarancji opisanej we wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
- Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) z siedzibą w Polsce [dalej: Wnioskodawca]. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na świadczeniu usług związanych z obsługą rynku nieruchomości, w tym wynajmem powierzchni komercyjnych w budynku dzierżawionym przez Wnioskodawcę [dalej: Budynek].
- Najemcą Budynku jest fundacja [dalej: Fundacja]. Budynek jest przeznaczony przez Fundację na prowadzenie szkoły i przedszkola, co stanowi jej główny przedmiot działalności.
- Istnieje ryzyko, iż właściciel Budynku sprzeda budynek na rzecz podmiotu trzeciego, który nie wyrazi zgody na kontynuowanie w budynku działalności edukacyjnej, co z kolei będzie skutkowało rozwiązaniem umowy najmu z Fundacją.
- Z kolei Fundacja jest zainteresowana najmem Budynku w dłuższej prospektywnie czasowej. Ewentualna konieczność zmiany lokalizacji zwłaszcza w trakcie roku szkolnego (np. na skutek rozwiązania umowy najmu w wyniku zmiany właściciela) uniemożliwiłaby Fundacji prowadzenie działalności statutowej. Jednocześnie przerwa w prowadzeniu działalności edukacyjnej skutkowałaby utratą wiarygodności szkoły jako renomowanej placówki oświatowej i skutkowała niemożnością pozyskania nowych uczniów, co w dłuższej perspektywie spowodowałoby ryzyko likwidacji szkoły.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty