07.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2017, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.979.2016.2.HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.979.2016.2.HS

Koszty uzyskania przychodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 października 2016 r. (data otrzymania 7 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu:

  • w części dotyczącej kosztów dostępu do internetu poniesionych wyłącznie w celu dokonywania transakcji giełdowych jest prawidłowe,
  • w pozostałym zakresie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2016 r. otrzymano wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Uzyskuje przychód z tytułu dochodów kapitałowych poprzez odpłatne zbycie papierów wartościowych notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Wnioskodawca nie posiada żadnego innego źródła utrzymania. Na podstawie wyżej wymienionej działalności sporządza zeznanie podatkowe PIT-38.

W roku przeszłym Wnioskodawca był stroną umowy telekomunikacyjnej z operatorem telekomunikacyjnym na korzystanie z internetu. Umowa ta była konsolidacją innych, pojedynczych umów zawartych już wcześniej. W ramach tej skonsolidowanej umowy Wnioskodawca posiadał kilka kart SIM (numerów), które były zainstalowane na różnych komputerach i służyły do różnych celów. Jedna z tych kart SIM była przeznaczona do celów prywatnych, natomiast druga karta SIM była przeznaczona do celów związanych z inwestycjami prowadzonymi na giełdzie papierów wartościowych, a konkretnie do łączenia się z internetową aplikacją domów maklerskich, które prowadzą rachunki maklerskie Wnioskodawcy i w ten sposób Wnioskodawca dokonywał operacji gospodarczych na tym rachunku. Oprócz tego korzystając z tej karty SIM Wnioskodawca dokonywał innych niezbędnych operacji celem dokonywania inwestycji, w tym działań na rachunkach bankowych oraz dokonywał rutynowych czynności sprawdzających sytuację ekonomiczną spółek, w które inwestował.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne