Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2017, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1033.2016.2.AR, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1033.2016.2.AR
Możliwość zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy do wysokości wydatków faktycznie poniesionych. .
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 listopada 2016 r. (data otrzymania 15 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy do wysokości wydatków faktycznie poniesionych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy do wysokości wydatków faktycznie poniesionych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca mieszka na stałe w K. i jest zatrudniony na pełnym etacie na stanowisku profesora zwyczajnego w Instytucie w W. oraz na pełnym etacie na stanowisku profesora nadzwyczajnego na uczelni wyższej w K. Instytut w W. w świetle przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników naukowych jest podstawowym miejscem pracy Wnioskodawcy. Na uczelni w K. Wnioskodawca pracuje w poniedziałki i piątki, a w Instytucie w W. w środy, czwartki i piątki, zgodnie z czasem pracy i obowiązkami wymaganymi na stanowisku Wnioskodawcy. Do pracy w W. Wnioskodawca dojeżdża pociągami P., w związku z czym koszty dojazdów do pracy są wyższe niż określone limitem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże, jak zauważa Wnioskodawca, ustawodawca taką ewentualność dopuszcza, stawiając wymóg, by koszty te były udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. W związku z regulaminem przewozów i informacją uzyskaną przez Wnioskodawcę bezpośrednio w P. imienne bilety okresowe na podróż pociągiem mogą być wystawiane w przypadku, gdy odległość z miejsca wyjazdu do miejsca przyjazdu nie przekracza 240 km. Odległość z K. do W. jest większa, dlatego bilety okresowe na tej trasie nie istnieją. Właściwy Urząd Skarbowy wymaga od Wnioskodawcy jako dokumentu uzasadniającego wyższe koszty z tytułu dojazdów do pracy w W. niż określone limitem w ustawie, wyłącznie imiennych biletów okresowych za rok 2015.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty