Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2017, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.934.2016.1.JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.934.2016.1.JG
możliwość zwolnienia z opodatkowania świadczeń pieniężnych wypłacanych uczestnikom projektu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm. ) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 października 2016 r. (data otrzymania 14 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania świadczeń pieniężnych wypłacanych uczestnikom projektu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 października 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania świadczeń pieniężnych wypłacanych uczestnikom projektu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 8 ustawy z 23 dnia stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U z 2016 r. poz. 150 ze zm.) realizuje ustawowo określone zadania. Wnioskodawca może je realizować również poprzez pozyskiwanie i wykorzystywanie funduszy pomocowych przeznaczonych na finansowanie zadań ustawowych. Wnioskodawca przystąpił do realizacji projektu z zakresu szkoleń językowych pt. .... Beneficjentem tego projektu jest Czeska Szkoła Sędziowska (G.A ), natomiast Wnioskodawca jest jego współbeneficjentem razem z instytucjami ze Słowacji, Słowenii oraz Chorwacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej w wysokości 80%. Pozostała kwota jest finansowana ze środków własnych instytucji partnerskich projektu (w tym Wnioskodawcy) w ramach wkładu własnego do projektu. W ramach tego projektu przewidziano zorganizowanie jednego spotkania wstępnego, trzech spotkań koordynatorów projektu ze wszystkich państw partnerskich oraz sześciu szkoleń językowych dla sędziów i prokuratorów oraz konferencji podsumowującej. Uczestnikami projektu są sędziowie i prokuratorzy ze wszystkich państw partnerskich, natomiast koordynatorem projektu z ramienia Wnioskodawcy jest prokurator delegowany lub pracownik Wnioskodawcy. Wykładowcami są zarówno prokuratorzy jak i osoby związane z wymiarem sprawiedliwości, zatrudniane przez Wnioskodawcę na umowę cywilno-prawną. Budżet projektu przewiduje pełne finansowanie podróży zarówno uczestników wydarzeń w nim przewidzianych jak i koordynatorów i wykładowców poprzez zwrot kosztów podróży na zasadzie zwrotu realnie poniesionych wydatków. Ponadto wszystkie te osoby mają w budżecie projektu zaplanowaną wypłatę tzw. dziennych kosztów utrzymania (unit costs) na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów lokalnych, niezależnie od tego czy szkolenie lub spotkanie koordynacyjne albo konferencja mają miejsce poza granicami Polski czy w kraju (uczestnicy, wykładowcy oraz koordynator są zobowiązani do samodzielnego zorganizowania sobie pobytu, nie mają także obowiązku przedstawienia żadnych rozliczeń wydatkowania uzyskanych środków w ramach unit costs). Wnioskodawca odpowiada za wypłatę tych środków polskim uczestnikom szkoleń organizowanych poza granicami i w Polsce, jak również wykładowcom szkolenia organizowanego w Polsce i koordynatorowi z ramienia Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty