Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2017, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.942.2016.1.KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.942.2016.1.KP
stosowanie przepisów o tzw. zatorach płatniczych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 25 października 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 3 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów o tzw. zatorach płatniczych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2016 r. do tut. Biura wpłynął wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów o tzw. zatorach płatniczych.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w Hiszpanii i posiada Oddział w Polsce (dalej: Oddział), który jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
Oddział prowadzi działalność gospodarczą polegającą na:
- produkcji elektrycznego sprzętu oświetleniowego;
- naprawie i konserwacji urządzeń elektrycznych;
- sprzedaży hurtowej i detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych;
- działalności ochroniarskiej w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa.
Oddział jest zakładem w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, a dochód osiągnięty przez Spółkę za jego pośrednictwem podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce. Oddział został wyposażony przez Spółkę w środki niezbędne do prowadzenia działalności. Pomiędzy Oddziałem, a Spółką dochodzi do wzajemnych przesunięć produktów i materiałów dokumentowanych wewnętrznymi dokumentami. Między innymi z fabryki w Hiszpanii prowadzonej przez Spółkę wysyłane są do Oddziału w Polsce towary przeznaczone do sprzedaży w Polsce oraz materiały służące do produkcji. W wyniku tych przesunięć, w świetle prawa cywilnego nie dochodzi do sprzedaży i nie powstają należności, gdyż Oddział w Polsce stanowi jednostkę organizacyjną Spółki. Dla celów ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowych w Polsce z tytułu działalności prowadzonej poprzez Oddział w Polsce, Spółka dokonuje alokacji do kosztów Oddziału, kosztów związanych z powyższymi produktami i materiałami poniesionymi przez Spółkę (fabryka w Hiszpanii).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty