20.12.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.371.2017.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.371.2017.1.DJ

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, zastępowanej przez pełnomocnika, doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2017 r. (data wpływu 6 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

W styczniu 2010 roku Wnioskodawczyni zaciągnęła wraz ze swoimi rodzicami kredyt mieszkaniowy, hipoteczny w banku w kwocie 150 tys. zł na zakup lokalu mieszkalnego, znajdującego się na terenie Polski. W umowie kredytu: ojciec, matka i Wnioskodawczyni zwani byli Kredytobiorcą i wobec banku za spłatę kredytu odpowiadali solidarnie. Opisany kredyt został przeznaczony na zakup mieszkania, który nastąpił w lutym 2010 roku. Nabywcami mieszkania byli rodzice Wnioskodawczyni. W mieszkaniu zamieszkała Wnioskodawczyni. Kredyt był spłacany przez wszystkie wymienione osoby, łącznie nazwane Kredytobiorcą.

W marcu 2012 roku rodzice Wnioskodawczyni darowali jej przedmiotowe mieszkanie, obciążone hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu opisanego powyżej. Przed dniem otrzymania darowizny Zainteresowana i jej rodzice zawarli umowę na piśmie, w której rodzice zobowiązali się darować Wnioskodawczyni przedmiotowe mieszkanie, a Wnioskodawczyni w zamian zobowiązała się przejąć obowiązek spłaty kredytu obciążającego to mieszkanie.

Na dzień podpisania umowy darowizny wartość kapitału kredytu obciążająca to mieszkanie wynosiła około 149 tys. zł. Od tej chwili kredyt spłacała tylko obdarowana Wnioskodawczyni. Koszty sporządzenia umowy darowizny (aktu notarialnego) i opłaty sądowej za ujawnienie nowej właścicielki poniosła obdarowana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne