Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2017, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.738.2017.2.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.738.2017.2.IR
W zakresie określenia miejsca świadczenia usług oraz sposobu ich dokumentowania.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2017 r. (data wpływu 18 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2017 r. (data wpływu 30 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług oraz sposobu ich dokumentowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług oraz sposobu ich dokumentowania.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 listopada 2017 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz wpłatę brakującej opłaty.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Firma . spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku VAT w Polsce. Wnioskodawca rozpoczął współpracę z zagranicznym kontrahentem (Litwa), który nie posiada siedziby w Polsce. Kontrahent wprowadza z Ukrainy na Polski rynek nasiona takie, jak: kukurydza, nasiona soi, rzepak, śrutę słonecznikową czy pasze dla zwierząt. Towar pozostaje w Polsce. Ponadto kontrahent wprowadza towary do kraju na polskim NIP-ie i jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT w Polsce (bez siedziby, oddziału w kraju, bez własnych magazynów). Kontrahent litewski korzysta z magazynów innych firm mających miejsce prowadzenia działalności w Polsce w tym również z magazynu znajdującego się na terenie firmy Wnioskodawcy. Jest to jednak jedynie usługa magazynowania naliczana według stawki dziennej. Zamiarem Spółki nie jest bowiem przypisanie usługobiorcy prawa do korzystania z powierzchni magazynowej, lecz utrzymanie towarów w niezmienionym stanie oraz zapewnienie wszelkich dodatkowych świadczeń z tym związanych, brak jest tutaj również udzielenia klientowi uprawnień do użytkowania nieruchomością w jakimkolwiek zakresie. W zakresie kompleksowo świadczonej przez Wnioskodawcę usługi na rzecz kontrahenta, udostępnienie przestrzeni magazynowej stanowi tylko jeden z wielu elementów procesu logistycznego, którego zarządzaniem Spółka się zajmuje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty