22.12.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.329.2017.2.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.329.2017.2.JŁ

Czy istnieje możliwość zastosowania stawki 50-procentowej kosztów uzyskania przychodów, o jakiej mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla wynagrodzenia otrzymywanego za wykonywane prace, określonego na podstawie karty pracy (specjalnego pliku w programie wykorzystywanym w firmie) jako wynagrodzenia za pracę będącego przejawem pracy twórczej o indywidualnym charakterze?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2017 r. (data wpływu 25 października 2017 r.), uzupełnionym w dniu 22 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest magistrem inżynierem, absolwentem Inżynierii Środowiska Politechniki. Od 2014 r. posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą. Od tego dnia wykonuje projekty techniczne sieci instalacji sanitarnych w zakresie: ciepła, wentylacji, wody, kanalizacji i gazu. Utwory Wnioskodawcy są powiązane z utworami architektonicznych i urbanistycznymi. Projekty Wnioskodawcy posiadają opisy techniczne i rysunki. Firmuje je swoim imieniem i nazwiskiem. Proces projektowania obejmuje wszystkie etapy powstawania dokumentacji projektowej: od koncepcji do kompletnego projektu budowlanego i wykonawczego (zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego). Każdy z projektów Wnioskodawcy jest indywidualnie rozpatrywany, a później opracowywany wykazując cechy niepowtarzalności wykonanego przez Niego dzieła niezbędnego do uznania go za przedmiot prawa autorskiego. W ramach zakresu obowiązków i uprawnień wynikających z pełnionego stanowiska jako projektant twórczo i samodzielnie uczestniczy w procesie projektowania instalacji oraz infrastruktury technicznej stając się tym samym współtwórcą lub twórcą całego dzieła, co w rozumieniu art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala Wnioskodawcy przypisać status współtwórcy. Będąc autorem tych projektów posiada do nich pełne prawa autorskie, które przenosi na rzecz swojego zleceniodawcy. Wnioskodawca jako projektant za wykonaną pracę, czyli stworzenie dzieła i przekazanie go wraz z prawami autorskimi na rzecz zleceniodawcy otrzymuje wynagrodzenie. Wykonanie każdego dzieła jest ściśle określone przez zleceniodawcę w ramach czasowych. Wnioskodawca jako projektant ma określoną ilość czasu oraz datę wykonania każdego dzieła. Po wykonaniu jednego dzieła i przekazaniu go zleceniodawcy rozpoczyna On prace nad kolejnym dziełem. W praktyce w tym samym czasie zachodzi konieczność tworzenia więcej niż jednego dzieła. Wnioskodawca każdy egzemplarz projektu podpisuje własnoręcznie, co zgodnie z art. 8 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy pozwala twierdzić, że Wnioskodawca jest twórcą tego dzieła. Każdy z projektów Wnioskodawcy wymaga od Niego twórczego, indywidualnego i niepowtarzalnego podejścia, dlatego te projekty stanowią przedmiot prawa autorskiego w rozumieniu art. 1 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy. Biuro projektowe, w którym pracuje prowadzi ewidencję prac projektowych pracowników. Z nich jednoznacznie wynika ile czasu pracownik poświęcił na twórcze prace projektowe, a ile na urlopy, święta czy zwolnienia. W związku z tym, karta określa jaka część przychodu stanowi wynagrodzenie za zbycie praw autorskich do wykonanego w wyniku pracy twórczej dzieła. Do wskazanej w karcie pracy części przychodu można zastosować 50-procentowe koszty jego uzyskania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne