Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.380.2017.1.EJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.380.2017.1.EJ
Skutki podatkowe wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2017 r. (data wpływu 19 października 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem przedsiębiorstwa do Spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2017 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą .. w miejscowości .. Przedmiotem Jego działalności jest produkcja mebli. Wnioskodawca zamierza zawiązać wraz ze swoim bratem Spółkę jawną, której przedmiot działalności będzie tożsamy z obecną działalnością.
Wnioskodawca jako wkład do Spółki jawnej o charakterze niepieniężnym zamierza wnieść przedsiębiorstwo, które obecnie wykorzystuje w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedmiotem wkładu niepieniężnego w momencie wnoszenia aportu będą wszystkie składniki majątku Wnioskodawcy składające się na przedsiębiorstwo (zarówno składniki materialne, jak i niematerialne).
W skład przedsiębiorstwa wchodzą przede wszystkim budynki zakładu stolarskiego wykorzystywane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej ze swoim ojcem umowy użyczenia na czas nieokreślony. Ponadto, elementami przedsiębiorstwa, które mają być wniesione w formie aportu do Spółki jawnej są: maszyny stolarskie, sprzęt biurowy, pojazdy użytkowane na podstawie umowy leasingu, oraz umowy zawarte z dostawcami mediów, a także umowa rachunku bankowego. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest obecnie 25 pracowników. W ramach przedsiębiorstwa zostaną wniesione także: środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym oraz w kasie przedsiębiorstwa, a także zobowiązania i należności wynikające z umów handlowych oraz wartości niematerialne i prawne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty