01.12.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2017, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.198.2017.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.198.2017.1.AB

W zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 października 2017 r. (data wpływu do organu za pośrednictwem platformy e-puap w tym samym dniu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ukończył Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej w mieście X, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Aktualnie (począwszy od 1 lipca 2017 r.) Wnioskodawca pracuje w firmie inżynieryjno-projektowej na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 40 godzin tygodniowo na stanowisku starszego projektanta instalacji elektrycznych (Senior Electrical Engineer). Od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2017 r. Wnioskodawca był zatrudniony u innego pracodawcy - także w firmie inżynieryjno-projektowej, na stanowisku projektanta instalacji elektrycznych (Electrical Engineer) w takim samym wymiarze czasu pracy.

Do obowiązków służbowych powierzonych mu przez pracodawcę (zarówno obecnego, jak poprzedniego) należy projektowanie instalacji elektrycznych, przede wszystkim dla branży rafineryjnej, petrochemicznej i chemicznej oraz innych instalacji przemysłowych. Do zadań Wnioskodawcy należy opracowanie dokumentacji projektowej ww. instalacji obejmujące części rysunkowe, modelowe, opisowe, procedury testów nowych instalacji. Dokumentacja projektowa, którą tworzy dotyczy wszystkich etapów realizacji procesu inwestycyjnego, począwszy od studium wykonalności przez projekty budowlane, przetargowe do projektów wykonawczych. Każdy z tworzonych przez Wnioskodawcę projektów jest unikatowy i niepowtarzalny, opracowywany indywidualnie, zgodnie rozpoznanymi wyspecyfikowanymi potrzebami klienta. Większość projektów to dedykowane rozbudowy konkretnych, już istniejących instalacji. Konieczne jest zatem pełne zindywidualizowanie i dopasowanie projektu do już funkcjonujących rozwiązań w celu ich rozbudowy, zwiększenia wydajności lub modernizacji. Wszystkie projekty wykonywane są w oparciu o wysoko specjalistyczną wiedzę Wnioskodawcy zdobytą podczas studiów kierunkowych oraz unikatowe umiejętności i doświadczenie zawodowe. Wszystkie tworzone rozwiązania, projekty nie ograniczają się do metod praktycznego zastosowania rozwiązań o charakterze tylko i wyłącznie technicznym, natomiast oparte są na własnym know how Wnioskodawcy, stanowią przejaw jego twórczej działalności oraz pozostają unikatowe. Wykonane przez Wnioskodawcę dzieła, należy zatem uznać za utwory w rozumieniu prawa autorskiego.

Przedstawione pytanie nr 2 dotyczy zdarzeń przyszłych występujących w 2017 r. i latach następnych.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne