28.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.612.2017.1.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.612.2017.1.JP

opodatkowanie usług budowlanych nabywanych przez dewelopera

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 września 2017 r. (data wpływu 28 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług budowlanych nabywanych przez dewelopera - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług budowlanych nabywanych przez dewelopera.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność deweloperska polegająca na budowie budynków wielomieszkaniowych, w oparciu o własny projekt i zakupiony grunt. Proces budowy, polegający na kompleksowej budowie budynków, zlecany jest przez Wnioskodawcę (inwestora) zewnętrznej firmie budowlanej (dalej Generalny Wykonawca). Usługi świadczone przez Generalnego Wykonawcę na rzecz Wnioskodawcy mieszczą się w zakresie usług określonych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm., dalej VATU). Generalny Wykonawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 VATU, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 VATU. Jeszcze w trakcie budowy, przyszli nabywcy lokali mieszkalnych, w ramach zawartych z Wnioskodawcą umów na zakup lokali mieszkalnych (umowy deweloperskie) negocjują z Wnioskodawcą drobne zmiany budowlane tzw. zmiany lokatorskie polegające na np.: przesunięciu bądź wyburzeniu ścianki, wybudowaniu wnęki na pralkę itp. Zmiany lokatorskie podlegają wycenie (dokonywanej przez Generalnego Wykonawcę) i objęte są zakresem kompleksowej umowy o roboty budowlane, na podstawie której Generalny Wykonawca świadczy usługi polegające na wybudowaniu budynków wielomieszkalnych. Rozliczenie pomiędzy każdym nabywcą lokalu, a Wnioskodawcą dokonywane jest w ramach indywidualnych negocjacji cenowych. W zależności od wartości dokonanych zmian lokatorskich oraz ceny zakupu samego lokalu mieszkalnego, ich cena może być wliczona przez Wnioskodawcę do wartości kupowanego lokalu i podwyższać jego cenę, bądź pokryta w całości lub części przez Wnioskodawcę w ramach upustu cenowego. Zmiany lokatorskie nie są przedmiotem odrębnej umowy. Nabywca lokalu może odstąpić od umowy deweloperskiej na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów prawa i nie ponosi z tego tytułu jakichkolwiek dodatkowych kosztów wynikających z dokonanych zmian lokatorskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne