24.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.281.2017.1.EC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.281.2017.1.EC

Wnioskodawca w odniesieniu do momentu powstania przychodu wskazał, że w wyniku zamiany nie powstaje przychód. Jednakże, jako to już zostało wskazane powyżej w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na drugą, zamiany wirtualnej waluty na tokeny po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód. Zatem regulując zobowiązanie poprzez zamianę wirtualnej waluty na inną/na tokeny Wnioskodawca winien wziąć pod uwagę, że jest to forma odpłatnego zbycia. Natomiast w przypadku, gdy zapłata następuje za pośrednictwem rachunku (konta) na giełdzie kryptowalutowej wskazać należy, że w przypadku gdy zapłata ta będzie spełniała definicję płatności za pośrednictwem rachunku bankowego, wówczas nie będzie podlegała ograniczeniom z art. 22p ww. ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2017 r. (data wpływu 25 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia źródła przychodu ze zbycia wirtualnej waluty/tokenów jest prawidłowe,
  • w pozostałym zakresie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu ze zbycia wirtualnej waluty, określenia momentu powstania przychodów, kosztów uzyskania przychodów, dokumentowania oraz przeliczenia na polskie złote przychodu ze zbycia oraz nabycia wirtualnej waluty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada kryptowaluty i tokeny, na których wykonywał różnego rodzaju operacje (transakcje) takie jak ich sprzedaż lub zamiana. Wnioskodawca planuje w dalszym ciągu dokonywać transakcji na kryptowalutach i tokenach. Tokeny to wirtualne uprawnienia przyznane Wnioskodawcy w związku z jego udziałem w specyficznej formie crowdfundingu jaką jest initial coin offering (ICO). Tokeny mogą być notowane na giełdach krytpowalutowych, stąd też w ocenie Wnioskodawcy, w zakresie skutków podatkowych powinny być traktowane tak jak krytpowaluty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne