22.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.298.2017.1.JBB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.298.2017.1.JBB

w zakresie kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2017 r. (data wpływu 10 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej także jako Spółka) jest liderem polskiego rynku chemicznego i liczącym się podmiotem na rynku europejskim. Jest także spółką dominującą Grupy kapitałowej, w skład której wchodzą firmy produkcyjne, handlowe, usługowe. Przekrój produktów w zakresie firm produkcyjnych jest zróżnicowany, a jedną z grup produktów wytwarzanych w Grupie, w segmencie organicznym, są środki ochrony roślin.

W zakresie prowadzenia strategii ciągłego rozwoju i ekspansji na kolejne rynki europejskie, Wnioskodawca był zainteresowany ofertą nabycia akcji spółek chemicznych z Portugalii i Hiszpanii, które zostały wystawione do sprzedaży przez ich właściciela. Ich właścicielem była firma A. Portugal, spółka zależna od A. SA. notowanej na EURONEXT, czyli europejskiej platformie handlu giełdowego stworzonej przez giełdy paryską, amsterdamską, brukselską, do których później dołączyła też giełda w Lizbonie.

Oferta sprzedaży pojawiła się latem 2016 r. Spółki, które chciał nabyć Wnioskodawca, zajmowały się produkcją oraz sprzedażą środków ochrony roślin i suplementów dla roślin. Co jednak istotne, były one spółkami dominującymi nad kilkunastoma innymi spółkami zagranicznymi, które prowadziły działalność w wielu krajach świata (grupa A). Spółka chciała sfinansować transakcję długiem (finansowanie zewnętrzne, w tym bankowe) i środkami własnymi.

Procedura nabywania akcji w takiej sytuacji wygląda podobnie jak kupowanie na aukcji, gdzie zainteresowane podmioty składają ofertę, za ile są gotowe zakupić 100% akcji / udziałów podmiotów wystawionych przez właściciela do sprzedaży. Proces ten był prowadzony na rzecz Sprzedającego przez zewnętrznego doradcę inwestycyjnego, który narzucał potencjalnym kupującym harmonogram działań, w tym terminy składania poszczególnych ofert (niewiążących i wiążącej). W szczególności, z uwagi na napięty harmonogram, konieczne było pilne angażowanie zewnętrznych doradców z kluczowych obszarów. Kontakt ze sprzedającym był w wielu sprawach możliwy tylko za pośrednictwem doradcy, a rozmowy między stronami musiały być niejednokrotnie prowadzone za pośrednictwem doradcy inwestycyjnego Wnioskodawcy. Po wyborze Wnioskodawcy jako ostatecznego kupującego, miała być przez niego przeprowadzona jeszcze jedna, ostateczna analiza due dilligence.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne