14.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2017, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.175.2017.2.WS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.175.2017.2.WS

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 24 października 2017 r. (data wpływu 24 października 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Sp. K., w ramach której dokonywana jest sprzedaż za pośrednictwem portalu X (niemieckie DE) oraz portalu Y. Spółka na pierwszym z nich posiada jedno konto, natomiast na drugim pięć kont są nimi: konto niemieckie (DE), konto hiszpańskie (ES), konto włoskie (IT), konto francuskie (FR) oraz konto Wielka Brytania (UK).

Proces rozliczeń na tych platformach przedstawia się następująco.

W przypadku Y transakcja przebiega w następujący sposób. Klient składając zamówienie musi automatycznie uiścić opłatę na profilu sprzedającego (Spółki), która dokonywana jest na konto wewnętrzne tego portalu przypisane do sprzedawcy (Spółki). Wpływ należności następuje automatycznie z chwilą złożenia zamówienia. W efekcie Spółka w tym momencie fizycznie nie dysponuje wpłaconymi środkami, tylko widzi, że zostały one wpłacone. Następnie z reguły następnego dnia po złożeniu przez klienta zamówienia Spółka dokonuje jego realizacji i wystawia do niego fakturę. Dzień zaksięgowania płatności na portalu jest tożsamy z datą złożenia zamówienia, ale nie zawsze z datą wystawienia faktury. Zebrane środki z wszystkich zamówień Spółka otrzymuje jednym zbiorczym przelewem dokonywanym przez Y, z reguły raz na dwa tygodnie. Y dokonuje przelewu sumy kwot należności po okresie dwóch tygodni z zebranych w tym czasie zamówień (transze) na dwa rachunki bankowe, następująco:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne