16.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.285.2017.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.285.2017.2.AK

Czy przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości w sposób opisany powyżej będą mogły być w całości opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2017 r. (data wpływu 22 września 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.

We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest pracownikiem etatowym (umowa o pracę na pełen etat). W najbliższych miesiącach zamierza nabyć jedno lub dwa mieszkania w celu wynajmowania ich studentom na okres od września do czerwca, a w miesiącach wakacyjnych chciałby wynajmować te mieszkania turystom na tzw. tygodniówki na kilka do kilkunastu dni, minimalny okres najmu to trzy doby, na pewno nie na doby jak w hotelach. Klientów Wnioskodawca planuje pozyskiwać z postali internetowych z ogłoszeniami.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, że w najbliższym czasie (prawdopodobnie w ciągu 3 miesięcy) otrzyma od rodziny (w postaci darowizny lub spadku) dwa mieszkania. W chwili obecnej mieszka z rodzicami w domu jednorodzinnym, a w przyszłości zamierza wyprowadzić się być może nawet do jednego z tych mieszkań. Chciałby, aby te mieszkania nie stały puste, i aby nie musiał ponosić kosztów ich utrzymania. Dlatego, o ile to tylko będzie możliwe, będzie starał się je wynajmować oczywiście za odpowiednią opłatą. Wnioskodawca nadmienia, że będzie to robił w celu zarobkowym, a z całą pewnością nie w celu charytatywnym. Będzie to robił we własnym zakresie i bez względu na rezultat. Planuje, co do zasady, wynajmować te mieszkania na długi okres, tj. na kilka miesięcy lub rok-dwa. Według uzyskanej wiedzy najłatwiej jest wynajmować mieszkania studentom, którzy podpisują umowy na okres roczny lub 10-miesięczny, choć często wyprowadzają się wcześniej niż zadeklarowali, lub nie przedłużają umowy na okres wakacyjny. W takich przypadkach, gdyby nie udało się Wnioskodawcy znaleźć kolejnego klienta długoterminowego, będzie wynajmował te mieszkania na krótki czas (np. na tydzień lub nawet 3 dni).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne