08.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2017, sygn. 0113-KDIPT3.4011.278.2017.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.278.2017.1.IL

Czy Wnioskodawczyni przysługuje na podstawie art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej na małoletniego syna za cały 2017 r. i w dalszych latach po spełnieniu pozostałych warunków, w pełnej niepodzielonej wysokości ze względu na fakt, że tylko Ona rzeczywiście tą władzę samodzielnie przez cały rok wykonuje bez udziału ojca dziecka?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym za pomocą platformy ePUAP w dniu 25 września 2017 r. (identyfikator poświadczenia ePUAP UPP13535865) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od narodzin syna w dniu 29 lutego 2000 r. jest matką samotnie wychowującą dziecko. Wnioskodawczyni wskazała, że w momencie urodzenia syna była rozwiedziona. W 1991 r. Jej małżeństwo z zostało rozwiązane wyrokiem Sądu Rejonowego. Małoletni syn jest dzieckiem pozamałżeńskim, dobrowolnie uznanym w momencie jego urodzenia przez ojca , stan cywilny wdowiec. Ojciec dziecka ani w momencie urodzenia, ani w chwili obecnej nie mieszka z Wnioskodawczynią. Ojciec dziecka mieszka w . Natomiast Wnioskodawczyni mieszka wraz z synem od narodzin, aż do chwili obecnej w i wyłącznie Ona bez udziału ojca sprawuje opiekę nad małoletnim synem od chwili jego urodzenia aż do dnia dzisiejszego, tj. przez ponad 17 lat. Ojciec dziecka nigdy nie mieszkał z synem ani z matką dziecka, nie pomagał w jego wychowaniu, ani też nie sprawował w żaden sposób nad nim opieki. W związku z faktem, że odmawiał łożenia środków finansowych na utrzymanie syna, po długotrwałym procesie sądowym, Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2003 r. zasądził od ojca alimenty na rzecz małoletniego syna, płatne od dnia 1 grudnia 2002 r. do rąk Wnioskodawczyni w wysokości 300 zł, a następnie podwyższył ich wysokość wyrokiem z 2008 r. do kwoty 400 zł, płatne od dnia 1 września 2007 r. Przez pierwsze lata ojciec próbował uchylać się od płacenia alimentów, dlatego egzekucja alimentów odbywała się za pomocą komornika, a następnie po wycofaniu przez matkę wniosku o egzekucję komorniczą alimenty były płacone terminowo. W chwili obecnej syn ma 17 lat i pół roku i przez ten cały czas jedyny obowiązek z jakiego ojciec się wywiązywał wobec dziecka to wpłata niewysokich alimentów. Przez wszystkie lata to jedynie matka sprawowała opiekę nad dzieckiem oraz faktycznie wykonywała władzę rodzicielską.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne