30.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.541.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.541.2017.1.AP

Brak uznania otrzymanej dotacji za element kalkulacyjny podstawy opodatkowania oraz prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na modernizację infrastruktury cieplno-elektrycznej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu 17 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania otrzymanej dotacji za element kalkulacyjny podstawy opodatkowania oraz prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na modernizację infrastruktury cieplno-elektrycznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania otrzymanej dotacji za element kalkulacyjny podstawy opodatkowania oraz prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na modernizację infrastruktury cieplno-elektrycznej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) w ramach planowanego modelu biznesowego ma zamiar realizować projekty w oparciu o jeden ze schematów partnerstwa publiczno-prywatnego (dalej: PPP), np. schemat zaprojektuj - wybuduj - sfinansuj - eksploatuj (dalej: model ZWSE).

Zadaniem Spółki będzie modernizacja a następnie obsługa infrastruktury cieplno-elektrycznej w budynkach jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST), np. budynkach szkolnych, budynkach urzędu miasta/urzędu gminy. Modernizacja infrastruktury cieplno-elektrycznej wraz z jej obsługą będzie miała na celu uzyskanie korzyści ekonomicznych związanych ze zmniejszeniem zużycia mediów (energia elektryczna, ogrzewanie) w danym obiekcie. Wygenerowane oszczędności będą wpływały na wynagrodzenie otrzymywane przez Spółkę od JST, tj. w przypadku nieosiągnięcia ustalonych w umowie z JST oszczędności, wynagrodzenie zostanie obniżone (może to nastąpić proporcjonalnie do nieosiągniętych przez JST oszczędności lub Spółka będzie zobowiązana do zapłaty zryczałtowanych kar umownych - w zależności od konstrukcji umowy). W związku z powyższym, z punktu widzenia Spółki bardzo ważne jest skuteczne bieżące zarządzanie zużyciem mediów w celu zapewnienia optymalizacji ich wykorzystania, a tym samym zabezpieczenia wynagrodzenia wypłaconego Spółce przez JST.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne