Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2017, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.300.2017.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.300.2017.1.KS
Czy przychody z opisanego najmu lokali mieszkalnych mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia z dnia 12 września 2017 r. (data wpływu 14 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2017 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2016 roku Wnioskodawca dokonał zakupu dwóch lokali mieszkalnych o pow. 25 m2 każdy, w budynku mieszkaniowym. Lokale zostały zakupione w ramach małżeńskiej wspólnoty ustawowej, finansowane częściowo ze środków własnych dorobkowych, częściowo posiłkowane kredytem mieszkaniowym. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli mieszkania jako osoby fizyczne bezpośrednio od dewelopera. Nie występowali o zwrot podatku VAT. Mieszkania nie zostały wprowadzone do działalności gospodarczej oraz nie stanowiły kosztu tejże działalności. Wnioskodawca prowadzi co prawda własną działalność gospodarczą ale jej wykonywany zakres nie obejmuje najmu. Małżonka Wnioskodawcy nie pracuje i nie prowadzi działalności gospodarczej.
W lipcu 2017 roku zakupione lokale mieszkalne zostały przeznaczone na wynajem. Wnioskodawca na podstawie pisemnej umowy, oddał przedmiotowe lokale do odpłatnego używania (w najem) podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą (dalej: Pośrednik). Umowa ma charakter długookresowy, została zawarta na czas nieokreślony. Pośrednik w lokalach wynajętych od Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wynajmie krótkoterminowym. Stroną umów najmu krótkoterminowego w lokalach będących własnością Wnioskodawcy jest Pośrednik. Wynagrodzenie Wnioskodawcy zgodnie z umową zostało określone w wysokości 70% od kwot netto uzyskiwanych przez Pośrednika z tytułu prowadzonego przez niego najmu w lokalach Wnioskodawcy. Zgodnie z zawartą z Pośrednikiem umową, Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z lokali mieszkalnych na własne potrzeby do 60 dni w roku. Przez cały okres trwania umowy ponosi też wszelkie koszty utrzymania lokali czyli media, wywóz śmieci, koszty utrzymania części wspólnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty