20.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.10.2017, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.385.2017.1.WB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.385.2017.1.WB

Prawo do odliczenia lub zwrotu podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług w ramach realizowanej operacji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2017 r. (data wpływu 13 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług w ramach realizowanej operacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług w ramach realizowanej operacji. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 października 2017 r. o wskazanie sposobu doręczenia korespondencji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Ochotnicza Straż Pożarna działa w formie stowarzyszenia, jest organizacją posiadającą osobowość prawną i wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenie jako osoba prawna jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym i ma nadany numer identyfikacji podatkowej, nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz nie jest płatnikiem podatku VAT. Ochotnicza Straż Pożarna złożyła wniosek o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 do Urzędu Marszałkowskiego Województwa. Poprzez realizację operacji członkowie organizacji pozarządowych, które zajmują się również osobami defaworyzowanymi, dzieci i młodzież wzmocnią swój potencjał społeczny poprzez podwyższenie jakości swoich działań. Działania polegają na wykonaniu trzech odrębnych szkoleń doradczo-aktywizacyjnych. Realizacja projektu obejmuje również zakup niezbędnego sprzętu medycznego i pomocniczego, przez co doposażona jest organizacja jaką jest OSP w sprzęt do niesienia pomocy. Operacja jest skierowania m.in. do grup defaworyzowanych. W szkoleniach udział wezmą osoby bezrobotne, członkowie organizacji pozarządowych z terenu LGD. Celem operacji jest podniesienie kwalifikacji i zdobycie dodatkowej wiedzy, aktywizacja strażaków, wzmocnienie potencjału organizacji jako grupy, która zajmuje się seniorami, młodzieżą oraz osobami z grup defaworyzowanych. Na terenie Wnioskodawcy nie odbywały się szkolenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i ochronie środowiska naturalnego podczas występowania zagrożeń, co nadaje operacji charakter innowacyjny. Tym samym uczestnicy objęci projektem posiądą wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego jakie powstają podczas wystąpienia zagrożeń. Zainteresowany wnioskował o dotację w wysokości 45.104,00 zł. Realizacja projektu to przeprowadzenie trzech szkoleń oraz spotkania w ramach wymiany doświadczeń strażaków ochotników objętych działaniem. Szkolenia:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne