Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.285.2017.1.KU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.285.2017.1.KU
Czy od 2018 r. Wnioskodawca będzie mógł wybrać ryczałt ewidencjonowany i przy kontynuacji usług na terenie Holandii opodatkować przychody stawką 8,5%?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2017 r. (data wpływu 8 września 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 września 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Od 4 stycznia 2017 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od stycznia 2017 r. Wnioskodawca w Polsce wykonywał, jako podwykonawca, usługi polegające na produkcji elementów do łodzi z tworzyw sztucznych, sklasyfikowane pod symbolem PKD 30.12.Z (PKWiU 30.12.99.0). W maju 2017 r. Wnioskodawca otrzymał zlecenie od kontrahenta holenderskiego (firma holenderska) na świadczenie usług polegających na produkcji, jako podwykonawca, elementów do mostów i ulic z tworzyw sztucznych, sklasyfikowanych pod symbolem PKD 22.23.Z (PKWiU 22.23.99.0). Wykonywanie usług dla ww. firmy polega na wytwarzaniu wyrobów z włókna szklanego, żywic poliestrowych i żelkotu poliestrowego (usługi formiarzy tworzyw sztucznych wykonywane metodą infuzji nasączanie metodą podciśnieniową). Usługi te Wnioskodawca wykonuje na terenie Holandii na zlecenie ww. firmy holenderskiej w siedzibie zleceniodawcy, z użyciem materiałów do produkcji, które są własnością zleceniodawcy. Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi polegają na produkcji z tworzyw sztucznych elementów dla budownictwa. Nie są to usługi budowlane i nie są to usługi instalacyjne. Wnioskodawca nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej na terenie Holandii. Jest ubezpieczony w Polsce i w Polsce odprowadza składki ZUS. Okres przez jaki będzie wykonywał usługi na terenie Holandii jest trudny do określenia. Obecnie nie ma zleceń od polskich firm na terenie Polski. Realia ekonomiczne sprawiają, że bardziej opłacalne jest wykonywanie usług dla kontrahenta holenderskiego. Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć jak długo będą trwały zlecenia, czy okres ten przekroczy 185 dni w skali roku. Bezwzględnym centrum interesów życiowych Wnioskodawcy jest Polska, cały zarobek, poza bieżącymi wydatkami, będzie wykorzystywał i przywoził do Polski. Na terenie Polski posiada rodzinę żonę, która pracuje w Polsce oraz dzieci, które uczęszczają do szkół w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty