14.09.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.189.2017.1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.189.2017.1

Czy w przypadku wydania Wspólnikowi i otrzymania przez Wspólnika przedsiębiorstwa Spółki Jawnej w ramach podziału majątku Spółki Jawnej następującego w związku z jej Likwidacją, powstanie dla Wspólnika przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o PDOF?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2017 r. (data wpływu 18 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (dalej także: Wspólnik) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PDOF), podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej. Wspólnik jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: Spółka Jawna), która ma siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Pozostałym wspólnikiem Spółki Jawnej jest małżonek Wnioskodawczyni. Spółka Jawna nie jest następcą prawnym spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka Jawna nie powstała również z przekształcenia spółki kapitałowej. Spółka Jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto działalność gospodarcza prowadzona w ramach Spółki Jawnej przez cały okres funkcjonowała w niezmienionej formie prawnej.

W przyszłości wspólnicy Spółki Jawnej mogą podjąć decyzję o likwidacji Spółki Jawnej, w tym możliwe jest rozwiązanie Spółki Jawnej bez dokonywania likwidacji (zarówno likwidacja oraz rozwiązanie bez dokonywania likwidacji będą dalej określane jako: Likwidacja). W ramach podziału majątku Spółki Jawnej następującego w związku z jej Likwidacją, przedsiębiorstwo Spółki Jawnej zostanie wydane wspólnikom Spółki Jawnej. Decyzja wspólników Spółki Jawnej dotycząca jej Likwidacji związana jest z planami dotyczącymi wyjścia (całościowego bądź też częściowego) z prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne