12.09.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2017.1.MST, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2017.1.MST

Amortyzacja środków trwałych stanowiących mienie przekształconego zakładu budżetowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych stanowiących mienie przekształconego zakładu budżetowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych stanowiących mienie przekształconego zakładu budżetowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zgodnie z Uchwałą z 29 grudnia 2016 r. Rady Gminy X o likwidacji samorządowego zakładu budżetowego Zakład X w celu przekształcenia go w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Y Sp. z o.o. (dalej również: Spółka) oraz Aktem Przekształcenia (Akt Notarialny) z 30 grudnia 2016 r., Zakład X został zlikwidowany 31 grudnia 2016 r., natomiast od 1 stycznia 2017 r. działalność rozpoczęła Spółka Y Sp. z o. o. w organizacji do 9 lutego 2017 r., tj. do dnia wydania przez Sąd Rejonowy VIII Wydział Gospodarczy KS postanowienia o wpisaniu Spółki do KRS. Nowo utworzona Spółka kontynuuje działalność zlikwidowanego samorządowego zakładu budżetowego, składniki mienia zlikwidowanego Zakładu zostały wniesione do Spółki na pokrycie kapitału zakładowego. Wszystkie udziały w kapitale zakładowym obejmuje Gmina. Spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością zlikwidowanego zakładu budżetowego oraz przejęła jego należności i zobowiązania, pracownicy zakładu zostali pracownikami Spółki. Majątek Zakładu (środki trwałe) stał się własnością Spółki poprzez przekazanie go w formie wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego. Spółka została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym i jest czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Również zakład budżetowy Zakład X był podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zakład, przy rozliczaniu podatku dochodowego uwzględniał w kosztach uzyskania przychodu tylko te odpisy amortyzacyjne od wartości środków trwałych, które zostały zakupione z własnych środków. Natomiast, nie uwzględniał odpisów w kosztach od środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie od Gminy lub sfinansowanych z dotacji celowych. Spółka w ramach kontynuacji (zachowuje zasady kontynuacji w zakresie wartości początkowej środków trwałych, metody ich amortyzacji i prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych) dokonuje odpisów amortyzacyjnych przyjętych przez Zakład i uwzględnia je w kosztach uzyskania przychodów tylko w tej części dotyczącej środków trwałych, zakupionych przez Zakład z własnych środków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne