Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.161.2017.2.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.161.2017.2.WM
Czy Wnioskodawca w oparciu o stan faktyczny jest uprawniony do przyjęcia, że kary umowne naliczone przez inwestora z tytułu opóźnienia w odbiorze robót budowlanych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2017 r. (data wpływu 13 czerwca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 sierpnia 2017 r. (data wpływu 7 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- możliwości zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe,
- momentu zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Wspólnik posiada miejsce zamieszkania/siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.
Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlegają tylko osoby fizyczne. Z kolei Wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą właśnie w tej formie prawnej w zakresie budownictwa. W trakcie realizacji kontraktów o roboty budowlane zachodzą sytuacje, które niejednokrotnie powodują powstanie opóźnienia w wykonaniu robót budowlanych. I tak, w dniu 22 maja 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę o roboty budowlane ze spółką z o.o., w ramach której zobowiązał się do wykonania ściśle określonych prac budowlanych. Następnie umowa była odpowiednio aneksowana z uwagi na zlecenie przez inwestora głównemu wykonawcy dodatkowych prac, a także nieprzewidziane okoliczności, które zaszły po podpisaniu umowy. Zgodnie z treścią aneksu strony ustaliły termin zakończenia prac budowlanych na dzień 30 listopada 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty