Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.45.2017.2.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.45.2017.2.MM
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej Wnioskodawca w zeznaniu rocznym PIT-37 za 2016 r. może dokonać odliczenia od dochodu kwoty wydatkowanej w 2016 r. na zakup laptopa łącznie z oprogramowaniem?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 maja 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z uwagi, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem nr z dnia wezwano Wnioskodawcę do usunięcia stwierdzonych braków formalnych. Ww. wniosek uzupełniony został pismem z dnia ... (wpływ do tutejszego organu dnia ).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, a jego niepełnosprawność istnieje od urodzenia i wynika ze znacznych ograniczeń narządu ruchu: niedowład lewej kończyny dolnej, duże skrzywienie kręgosłupa związane z przepukliną rdzeniowo-kręgową.
W ubiegłym roku Wnioskodawca zakupił z własnych środków laptop, a przez cały ubiegły rok był zatrudniony w systemie telepracy. Wnioskodawca pracował dla portalu internetowego przy aktualizacji informacji zamieszczonych na nim. Zakupiony laptop służył zatem Wnioskodawcy również do wykonywania codziennej pracy zawodowej. Znacznie jednak większe znaczenie laptop ten miał w innych sferach codziennego życia Wnioskodawcy. Był i wciąż jest niezastąpionym narzędziem pomagającym każdego dnia komunikować się ze światem: opłacać rachunki, kontaktować się ze znajomymi i rodziną. Za pomocą laptopa Wnioskodawca znajdował zakłady opieki zdrowotnej, w których mógł skorzystać z koniecznej w jego przypadku rehabilitacji. Zatem ww. laptop jest dla Wnioskodawcy niewyobrażalnym ułatwieniem. Za pomocą laptopa i łączności z Internetem Wnioskodawca znalazł dane firmy, w której zamierza się dokształcać w dziedzinie programowania. Posiadanie w tym przypadku takiego narzędzia jak laptop będzie nieodzowne w codziennych ćwiczeniach w ramach kursu. W związku z problemami Wnioskodawcy z komunikacją (od dziecka cierpi bowiem na zaburzenia mowy) korzystanie z laptopa jest dla niego znacznie wygodniejsze niż z telefonu. Napisanie maila jest w wielu przypadkach dla Wnioskodawcy prostsze niż kontakt telefoniczny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty