30.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2017, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.49.2017.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.49.2017.1.JF

w zakresie uznania majątku pozostającego w Spółce Dzielonej i majątku przenoszonego do Spółki Przejmującej za zorganizowane części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2017 r. (data wpływu 5 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania majątku pozostającego w Spółce Dzielonej i majątku przenoszonego do Spółki Przejmującej za zorganizowane części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania majątku pozostającego w Spółce Dzielonej i majątku przenoszonego do Spółki Przejmującej za zorganizowane części przedsiębiorstwa oraz skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej również Spółka), posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Spółka jest jedynym akcjonariuszem innej spółki akcyjnej (dalej: Spółka Dzielona), posiadającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającej w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Planowany jest podział Spółki Dzielonej, poprzez wydzielenie jednego z dwóch obszarów biznesowych Spółki Dzielonej do odrębnej spółki kapitałowej, działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Przejmująca), której wspólnikiem będzie Wnioskodawca. Podział nastąpi na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r, poz. 1578 ze zm.), czyli w ramach tzw. podziału przez wydzielenie. W związku z podziałem Wnioskodawca obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne