Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2017, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.42.2017.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.42.2017.1.KS
Wydatki ponoszone przez spółkę komandytową, która prowadzi działania w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie z uwagi na fakt, że poniesione wydatki należy zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami, datą ich poniesienia, będzie dzień na który ujęto ten wydatek jako koszt w księgach rachunkowych prowadzonych przez spółkę komandytową. Przy czym Wnioskodawca jako wspólnik spółki komandytowej będzie mógł zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku spółki komandytowej zgodnie z zasada wyrażoną w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Podatnik jest osobą fizyczną, będącą komandytariuszem w spółce z o.o. spółce komandytowej. Spółka od niedawna prowadzi działania w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, czyli CSR (ang. Corporate Social Responsibility). Jest to dobrowolne, wykraczające poza minimalne wymogi prawne, uwzględnianie przez firmy problematyki społecznej/środowiskowej w swojej działalności komercyjnej i relacjach z zainteresowanymi podmiotami. Głównym założeniem CSR jest odpowiedzialne i etyczne postępowanie biznesu w odniesieniu do grup społecznych, na które wpływa z możliwie największą troską względem środowiska naturalnego. Działania na rzecz środowiska naturalnego obejmują m.in. efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów i zanieczyszczeń oraz projektowanie produktów oraz procesów produkcji przyjaznych dla środowiska. Działania CSR Spółki polegają na wspieraniu pszczół poprzez budowę uli i opiekę nad nimi, co wiąże się z kosztami w postaci m.in. wynagrodzenia dla osoby zajmującej się pszczołami, czy zakupu preparatów i materiałów niezbędnych do hodowli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty