Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2017, sygn. 0461-ITPB2.4511.896.2016.2.BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB2.4511.896.2016.2.BK
Możliwość dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2016 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 2 listopada 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2017 r. (data wpływu 23 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 20 stycznia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Dnia 16 września 2016 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przyznał Wnioskodawcy III grupę inwalidztwa lekki stopień niepełnosprawności. Wnioskodawca od ponad dwóch lat posiada liczne choroby praktologiczne choroby współistniejące. Choroby to m.in. zakrzepica okołoodbytnicza, świąd odbytu, guzki krwawnicze a obecnie szczelina odbytu. Choroby te występują na przemian lub pojawiają się zespołowo. Jedyny- na obecną chwilę sposób leczenia, to stosowanie środków pielęgnacyjnych. Wnioskodawca podkreśla, że choroby te nie nadają się do leczenia farmakologicznego, dlatego też na swoją przypadłość stosuje środki pielęgnacyjne tj.: mydło naturalne z nanosrebrem, preparaty aloesowe H. lub nawilżony papier toaletowy rumianek i aloes, żel kojąco-regenerujący O.. Stosowanie tych produktów zalecił lekarz specjalista, czego dowodem jest zaświadczenie lekarskie. Środki te Wnioskodawca używa od roku 2014, ale nie starał się wcześniej o orzeczenie. Wszystkie środki Wnioskodawca kupował jak dotąd na paragony. Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty