Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.957.2016.1.AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.957.2016.1.AJ
Zasady ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia usług polegających na sprzedaży posiłków pracownikom, stażystom, wolontariuszom, praktykantom oraz osobom współpracującym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia usług polegających na sprzedaży posiłków pracownikom, stażystom, wolontariuszom, praktykantom oraz osobom współpracującym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia usług polegających na sprzedaży posiłków pracownikom, stażystom, wolontariuszom, praktykantom oraz osobom współpracującym.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Powiat K jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną. Dom Pomocy Społecznej, jest powiatową jednostką organizacyjną Powiatu, nieposiadającą osobowości prawnej, wykonującą zadania własne powiatu, polegające na świadczeniu usług w zakresie pomocy społecznej z całodziennym zakwaterowaniem dla osób przewlekle chorych psychicznie.
Zgodnie z wyrokiem TSUE z 29 września 2015 r. gminna jednostka organizacyjna, której działalność gospodarcza nie spełnia kryterium samodzielności w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE, nie może być uznana za podatnika podatku od wartości dodanej odrębnie od gminy, w której skład wchodzi. W konsekwencji należy uznać, że powiatowe jednostki organizacyjne nie posiadają odrębności podatkowej na gruncie przepisów o VAT, zatem wszelkie czynności przez nie dokonywane powinny być rozliczane przez jednostkę samorządu terytorialnego, która je utworzyła (stanowisko Ministerstwa Finansów z dnia 29 września 2015 r. w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów). W związku z powyższym, Powiat z dniem 1 stycznia 2017 r. dokona centralizacji rozliczeń VAT swoich wszystkich jednostek organizacyjnych, co skutkuje tym, że obroty z tytułu świadczenia usług bądź sprzedaży towarów (m.in. usług pomocy społecznej) przez Dom Pomocy Społecznej w C podlegające przepisom ustawy o Vat będą uwzględniane w deklaracji Powiatu, bez względu na fakt, że usługi te będą świadczone przez Dom Pomocy Społecznej. Od 1 stycznia 2017 r. Dom Pomocy Społecznej będzie wykonywał wszelkie czynności w imieniu i na rzecz osoby prawnej, czyli Powiatu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty