09.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.545.2022.1.KP

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży gotowych posiłków i dań (PKWiU 10.85).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży gotowych posiłków i dań (PKWiU 10.85).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan obywatelem Polski, posiadającym miejsce zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (rezydent podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT). Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Przez wzgląd na wykonywane dotąd czynności, nie miał Pan obowiązku zainstalowania kasy rejestrujące i prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu tego urządzenia, o czym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Planuje Pan rozpocząć prowadzenie działalności (dodatkowy zakres niż dotychczas) polegającej na sprzedaży za pośrednictwem internetu (tj. na odległość) gotowych posiłków i dań (PKWiU 10.85). Posiłki i dania będą przygotowywane w ramach Pana działalności, tj. nie będzie Pan zlecał podwykonawcom wykonania kompletnych dań i posiłków. Ewentualne zlecenia wykonania konkretnych czynności, czy dostawy towarów na inne podmioty prowadzące pozarolniczą działalność gospodarcza, mogą dotyczyć dostarczenia półproduktów, opakowań, etc. niezbędnych do przygotowania posiłków i dań, czy też funkcjonowania Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Klientami będą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i inne podmioty (w tym przedsiębiorcy, osoby prawne, fizyczne, inne). Klient będzie mógł zamówić sobie posiłek lub danie wyłącznie poprzez stronę internetową, która zostanie stworzona w tym celu. Przy wyborze zamówienia będzie mógł określić m.in. żądaną kaloryczność posiłku, częściowo jego skład (np. czy ma być mięsny, czy wegetariański), ilość posiłków, które chce zamówić (tj. czy jeden/kilka posiłków jednorazowo, czy na konkretny okres), inne preferencje. Jednocześnie posiłek lub danie nie będzie dostarczane zaraz po złożonym zamówieniu, tj. nie będzie ciepłe, ani nie będzie spożywane bezpośrednio po zamówieniu. Zamówienie posiłków lub dań przez Klienta będzie musiało następować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Będzie to jedyna możliwość zakupu posiłków i dań, które będzie Pan przygotowywał. Nie będzie możliwości konsumpcji tych posiłków i dań na miejscu, tj. w siedzibie Pana firmy. Siedziba Pana firmy nie będzie przystosowana do spożywania posiłków na miejscu (nie ma tam umożliwiającej do tego infrastruktury, np. krzesła, stoliki) - będzie się tam odbywać wyłącznie produkcja posiłków. Nie taki będzie też model biznesowy planowanego projektu. Nie będzie także możliwości zakupu posiłku w siedzibie firmy „na wynos” oraz jego konsumpcji bezpośrednio po takim nabyciu. Jak Pan wskazał powyżej, Klienci nie będą mieli możliwości takiej formy zakupu posiłku. Będą mogli nabyć go wyłącznie

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne