27.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2017, sygn. 0461.ITPB4.4511.891.2016.1.AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461.ITPB4.4511.891.2016.1.AS

Czy w zaistniałym stanie faktycznym jeśli Wnioskodawca przeznaczy połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na wskazane powyżej cele mieszkaniowe będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2016 r. (data wpływu 27 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2016 r. został złożony wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2015 r. Sąd Rejonowy stwierdził, że Wnioskodawca nabył w całości z dobrodziejstwem inwentarza spadek po zmarłej w dniu 14 sierpnia 1995 r. babci, w skład którego wchodził udział wynoszący 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Pozostały udział wynoszący 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca nabył w formie darowizny od dziadka, na podstawie sporządzonego aktu notarialnego w dniu 20 marca 2015 r.

Wnioskodawca od dnia 20 kwietnia 2013 r. jest w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyte przez Wnioskodawcę, zarówno w formie dziedziczenia oraz darowizny, nie zostało wniesione do majątku wspólnego poprzez podpisanie umowy majątkowej rozszerzającej wspólność majątkową, a pozostało majątkiem osobistym Wnioskodawcy. W dniu 22 lipca 2016 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zawarł umowę kredytu mieszkaniowego na budowę domu jednorodzinnego. Z uwagi na brak zdolności kredytowej stronami umowy kredytowej współkredytobiorcami, zostali obok Wnioskodawcy i jego małżonki również rodzice Wnioskodawcy. Zgodnie z zapisami umowy kredytowej zobowiązani do spłaty zaciągniętego kredytu zostali wszyscy kredytobiorcy. Budowa domu jednorodzinnego, na którą został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy, jest dokonywana przez Wnioskodawcę oraz jego małżonkę na nieruchomości gruntowej, będącej własnością Wnioskodawcy oraz jego małżonki. Zaciągnięty kredyt mieszkaniowy na budowę domu jednorodzinnego wraz z odsetkami jest spłacany tylko i wyłącznie przez Wnioskodawcę oraz jego małżonkę. Zabezpieczenie spłaty kredytu zostało ustanowione w formie hipoteki umownej na nieruchomości gruntowej (na której jest budowa domu jednorodzinnego), będącej własnością Wnioskodawcy oraz jego małżonki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne