11.01.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2017, sygn. 0461-ITPP1.4512.903.2016.1.MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP1.4512.903.2016.1.MN

Obowiązek rozliczania podatku naliczonego zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 2a ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 21 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od związanych z działalnością Jadłodajni jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od związanych z działalnością Jadłodajni.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina z dniem 1 czerwca 2016 r. dokonała centralizacji rozliczeń podatku VAT z podległymi jednostkami. Jadłodajnia jako jednostka podległa Gminie prowadzi sprzedaż opodatkowaną oraz świadczenia wewnętrzne niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Jadłodajnia działa w oparciu o ustawę z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych , a także statut nadany Uchwałą. Jadłodajnia jest jednostką organizacyjną Gminy nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzoną w formie jednostki budżetowej.

Do zadań Jadłodajni należy przede wszystkim odpłatne przygotowanie i wydawanie posiłków podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie na podstawie przyznanych kart obiadowych. W celu realizacji powyższego zadania Jadłodajnia zawarła z MOPR umowę na świadczenie usług gastronomicznych. Ponadto jednostka świadczy odpłatnie usługi gastronomiczne na rzecz innych jednostek Gminy, jak również podmiotów zewnętrznych takich jak: fundacje, zrzeszenia, przedsiębiorstwa, osoby fizyczne. Jadłodajnia prowadzi gospodarkę finansową i rozlicza się na zasadach określonych dla jednostek budżetowych, natomiast podstawą gospodarki finansowej Jadłodajni jest roczny plan finansowy obejmujący dochody i wydatki. Przy czym wysokość środków otrzymywanych na bieżącą działalność pozostaje bez wpływu na cenę świadczonych usług. Koszt każdej usługi jest skalkulowany, wyceniony i za każdą usługę jednostka otrzymuje wynagrodzenie od podmiotów, na rzecz których usługa jest świadczona. Za wykonaną usługę Gmina oraz podległe jej jednostki obciążane są notą księgową, zaś pozostałe podmioty fakturą VAT lub paragonem fiskalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne